Barcelona - słoneczne plaże i perły architektury

[tagi: Hiszpania, Katalonia, tanie loty, architektura, Gaudi, morze, plaża, pogoda, FC Barcelona, Camp Nou, Sagrada Familia, Park Guell, Tibidabo, Costa Brava]

Poble Espanyol  [strona www]

[tagi: muzeum, architektura, hiszpania, punkt widokowy, plaça d'Espanya, Montjuïc, targi]

Informacje XX Dojazd Godziny Ceny Mapa Ciekawostki
Podobnie jak pobliska Magiczna Fontanna czy Pałac Narodowy, tak i Poble Espanyol (z katal. "Wioska hiszpańska") jest obiektem wybudowanym z okazji mających miejsce w 1929r. w Barcelonie Targów Międzynarodowych (odpowiednik dzisiejszego Expo). Ma on formę muzeum, gdzie na otwartej przestrzeni zgromadzono w formie małego miasteczka ponad 100 budynków reprezentujących różne style architektoniczne z niemalże wszystkich wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Tak więc można tu znależć rynek (Plaza Mayor), budynek siedziby władz miejskich, kościół, klasztor a także stojące przy uroczych uliczkach i placach domy, w których mieszczą się warsztaty, sklepiki lub restauracje. Wspinając się na bramę wejściową lub udając się na sam koniec muzeum do klasztoru można podziwiać widok na miasto.
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 [do góry]
Więcej o Poble Espanyol

Casa Batlló  [strona www]

[tagi: Gaudí, secesja, kamienica, punkt widokowy, budynek, UNESCO, Passeig de Gràcia, Eixample]

Informacje XX Dojazd Godziny Ceny Mapa Ciekawostki
Ta oryginalna, mieniąca się w słońcu tysiącem barw kamienica jest kolejnym przykładem wkładu Gaudíego w niezwykłą zabudowę Barcelony. Postawiony pierwotnie w 1877r. budynek został w latach 1904-1906 na zlecenie jego właściciela, Josepa Batlló Casanovasa, całkowicie przeprojektowany pod czujnym okiem słynnego architekta. Wynikiem prac jest falująca, pokryta kolorowymi fragmentami tłuczonego szkła i ceramiki fasada, bogata w nieregularne kształty balkonów i pokrytych witrażami okien. Niemniej fascynująco przedstawia się dostępne za opłatą, zaskakujące szczegółami wnętrze (pierwsze piętro, przeszklona klatka schodowa i poddasze) oraz nieregularny, falujący dach z fantazyjnymi, kolorowymi kominami. W porównaniu do pobliskiej Casa Milà, Casa Batlló jest mniejsza, jednak nie mniej spektakularna, a może nawet bardziej przytulna.
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 [do góry]
Więcej o Casa Batllo

Pomnik Kolumba i Museu Marítim  pomnik

[tagi: punkt widokowy, punkt orientacyjny, wieża, Port Vell, L’Aquàrium, Maremagnum, IMAX, Montjuïc, Muzeum Morskie]

Informacje XX Dojazd Godziny Ceny Mapa Ciekawostki
Wzniesiony z okazji Wystawy Światowej w Barcelonie (1888r.) pomnik upamiętniający miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z jego pierwszej odkrywczej wyprawy do Indii Zachodnich. To tu 3 kwietnia 1493r. Kolumb został powitany przez rezydującą wtedy w Barcelonie parę królewską, Izabelę i Ferdynanda. Pomnik o łącznej wysokości 60m ma formę kolumny zwieńczonej wysoką na 7m statuą przedstawiającą postać odkrywcy wskazującą palcem wyjście z portu. Osiem rzeźb postaci i medalionów na piedestale oraz osiem herbów i płaskorzeźb z brązu na cokole symbolizuje osoby i wydarzenia związane z życiem i wyprawami Kolumba. Pomnik znajduje się tuż przy Port Vell (Starym Porcie) i jest początkiem biegnącego aż do Plaça de Catalunya najpopularniejszego deptaka Barcelony La Rambla. Za małą opłatą możliwy jest wjazd windą na taras widokowy.
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 [do góry]
Więcej o Pomniku Kolumba