Barcelona - słoneczne plaże i perły architektury

[tagi: Hiszpania, Katalonia, tanie loty, architektura, Gaudi, morze, plaża, pogoda, FC Barcelona, Camp Nou, Sagrada Familia, Park Guell, Tibidabo, Costa Brava]

Magiczna fontanna  [strona www]

[tagi: fontanna, park, punkt widokowy, plaça d'Espanya, Montjuïc, targi, Pałac Narodowy, Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej]

Informacje XX Dojazd Godziny Ceny Mapa Ciekawostki
Magiczna fontanna przy wzgórzu Montjuïc (katal. Font màgica de Montjuïc) to ogromnych rozmiarów fontanna będąca w godzinach wieczornych miejscem widowiskowych spektakli artystycznych 'woda, światło i dźwięk' (przez 2 lub 4 dni pod koniec tygodnia, zależnie od pory roku). Usytuowana u podnóża wzgórza Montjuïc, tuż obok hal targowych Fira de Barcelona oraz ruchliwego Plaça d'Espanya jest niezwykle łatwo osiągalna wszystkimi środkami komunikacji. Inne pobliskie atrakcje, takie jak okazały Pałac Narodowy (z Muzeum Narodowym Sztuki Katalońskiej), obiekty olimpijskie na wzgórzu Montjuïc oraz miniaturowe miasteczko Poble Espanyol powodują, że oglądających nigdy nie brakuje. Kilka współśrodkowych pierścieni tryskających strumieniami wody w różnych kierunkach oraz zmieniające się w rytm granej muzyki oświetlenie gwarantują niezapomniane przeżycia.
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 [do góry]
Więcej o Magicznej Fontannie

La Pedrera (Casa Milà)  [strona www]

[tagi: Gaudí, secesja, kamienica, punkt widokowy, budynek, UNESCO, Passeig de Gràcia, Eixample]

Informacje XX Dojazd Godziny Ceny Mapa Ciekawostki
Casa Milà (Dom Milí) to kamienica projektu Antoniego Gaudí wybudowana dla barcelońskiego przedsiębiorcy Pere Milí i jego żony (lata 1906-1912). Charakteryzuje się wieloma niekonwencjonalnymi rozwiązaniami - np. brakiem użycia linii prostych czy falistymi fasadami przypominającymi falujące morze. Mimo tego, ze względu na swój ogrom i jednolity kolor przypomina raczej blok skalny, stad też jej nazwa La Pedrera (Kamieniołom). W porównaniu do zaprojektowanej wcześniej Casa Batlló, mieszczącej się także przy Passeig de Grácia, Casa Milà jest większa, bardziej falista i mniej kolorowa. Korzystając z narożnego wejścia można bezpłatnie zwiedzić pierwsze piętro, jeśli akurat ma tam miejsce wystawa. Kasy i wejście dla zwiedzających stylizowane na ówczesne pokoje, wystawę na poddaszu i dach z fantazyjnymi kominami znajduje się nieco dalej od narożnika, przy ulicy Provença.
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 [do góry]
Więcej o Casa Mila

Wzgórze Tibidabo  [strona www parku]

[tagi: wzgórze, kościół, świątynia, punkt widokowy, park, park rozrywki, Tramvia Blau]

Informacje XX Dojazd Godziny Ceny Mapa Ciekawostki
Tibidabo (z łac. 'Tobie dam') to najwyższe (512m n.p.m.) wzgórze otaczające Barcelonę, oferujące wspaniałe widoki na całe miasto i wybrzeże. Znajdujący się na jego wierzchołku, udostępniony do zwiedzania kościół Najświętszego Serca (XX w.) widoczny jest z każdej części miasta, również w nocy. Przy kościele znajduje się jeden z najstarszych na świecie parków rozrywki z wesołym miasteczkiem (1901r.) i sporo terenów zielonych, a niedaleko wieża telewizyjna Torre de Collserola - najwyższa stojąca struktura Barcelony (288m). Kościół zwieńczony jest charakterystyczną postacią Jezusa z uniesionymi rękami. Można się tam dostać windą i podziwiać panoramę miasta z jeszcze większej wysokości. Nazwa wzgórza nawiązuje do słów szatana proponującego Jezusowi władzę nad wszystkimi królestwami na ziemi w zamian za złożenie pokłonu. Wieża tel. także posiada windę.
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 [do góry]
Więcej o wzgórzu Tibidabo