Barcelona - słoneczne plaże i perły architektury

[tagi: Hiszpania, Katalonia, tanie loty, architektura, Gaudi, morze, plaża, słońce, pogoda, FC Barcelona, Camp Nou, Sagrada Familia, Park Güell, Tibidabo, Costa Brava]

Barcelona posiada znakomicie zaprojektowaną sieć metra, pokrywającą niemal całe miasto.
Równie dobrze zorganizowana jest sieć autobusów, jednak w sezonie i w zależności od pory dnia czas podróży autobusem jest mocno zależny od natężenia ruchu ulicznego.

Zobacz mapę metra

Bilet pojedynczy (Senzill) kosztuje 1,35€ i nie uprawnia do zmiany środka transportu w trakcie trwania podróży.
Bilet całodniowy (T-Dia) na strefe miejską (mniej więcej granice administracyjne Barcelony) kosztuje 5.80€.
Bilet dziesięcioprzejazdowy (T-10) kosztuje 7,70€ i uprawnia do bezpłatnej zmiany środka transportu do 1h 15min od momentu pierwszego skasowania.

Zobacz ceny wszystkich biletów

Komunikacyjnym centrum Barcelony są stacje Catalunya (Linia czerwona L1 i linia zielona L3) oraz Passeig de Gracia (Linia zielona L3, linia żółta L4, linia fioletowa L2).
Pomocnicze stacje centralne to Universitat (Linia czerwona L1 i linia fioletowa L2) oraz Urquinaona (Linia czerwona L1 i linia żółta L4), będące sąsiednimi do wymienionych powyżej.
Stacja Espanya (Linia czerwona L1 i linia zielona L3) znajdująca się 3 stacje (7min.) od centrum nie jest stacją centralną, jednak ze względu na doskonałe skomunikowanie z autobusami, kolejką podmiejską, lotniskiem oraz bliskością hal targów międzynarodowych jest kolejnym ważnym węzłem komunikacyjnym.

Chcąc dostać się do zabytkowego, średniowiecznego starego miasta (Barri Gotic, katedra św. Eulalii), powinniśmy wysiąść na stacji Liceu (Linia zielona L3) lub Jaume I żółtej linii L4.
Stacja Liceu (Linia zielona L3) to także dobry wybór jeśli chcemy szybko znaleźć się w środkowej części La Rambli.
Stacji Jaume I natomiast powinniśmy użyć także jeśli chcemy dostać się do innej, przyległej średniowiecznej dzielnicy La Ribera/El Born - z kościołem Santa Maria del Mar i Muzeum Picassa.

Do Port Vell (Starego Portu) najlepiej będzie dostać się przez stację Drassanes zielonej linii L3 lub Barceloneta żółtej linii L4.
Jeśli chcemy dojechać do Port OlimpicPort Olimpic i na okoliczne plaże, wysiądźmy na stacji Ciutadella - Vila Olimpica.